VAN ŞUBEMİZ, DARP EDİLEN SAĞLIK EMEKÇİSİNE YÖNELİK ŞİDDETİ KINAMAK İÇİN BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

VAN ŞUBEMİZ, DARP EDİLEN SAĞLIK EMEKÇİSİNE YÖNELİK ŞİDDETİ KINAMAK İÇİN BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

Van Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde çalışan sağlık emekçisi üyemiz Mehmet İnan’a yönelik saldırıyı kınamak için basın açıklamasında bulunarak, iş bırakma eylemi yaptılar.

Van Şube Başkanımız Taner Tuci ve Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, görev esnasında darp edilen sağlık emekçisi Mehmet İnan’ın hasta yakınları tarafından darp edilmesini kınamak ve sağlıkta artan şiddete dikkat çekmek için iş bırakma eylemi yaptılar. Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz ve çok sayıda sağlık emekçisi hastanenin önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.

Üyelerimiz adına basın açıklamasını okuyan Şube Başkanımız Taner Tuci, şunları söyledi:

“Hastanemizde son 1 ay içerisinde 2 personel arkadaşımız darp edilmiştir. Bu personel arkadaşımızdan biri işitme engelli olup kendini ifade edememektedir. Salı günü darp edilen arkadaşımızın kafası yarılmış ve 5 dikiş atılmıştır. Bizler vatandaşlarımızın hastalıklarına şifa bulmak için canımızı dişimize takıp çalışırken karşılık olarak darp edilmemizin izah edilebilir bir yönü bulunmamaktadır.

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir nede çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayatta tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yapılacak bir düzenlemede sağlık çalışanlarına yönelik her tür şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet faillerinin cezalandırılacağı düşüncesi yerleştirilmelidir.

Halkımızı, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olması ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa davet ediyoruz. Bu vesileyle, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak saldırıya uğrayan İşçi Arkadaşlarımızı ve bunun gibi şiddete uğrayan tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu menfur olayı gerçekleştiren şiddet yanlısı şahsın en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz.”

Basın açıklamasının ardından Van Şube Başkanımız Taner Tuci, Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve çok sayıda üyemiz darp edilen sağlık emekçisi Mehmet İnan’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek, Genel Başkanımız Hakan Toy’un ve Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun geçmiş olsun dileklerini ilettiler.