EMEĞİMİZ, EKMEĞİMİZ, ALIN TERİMİZ VE HAKKIMIZ İÇİN MEYDANLARDAYIZ

EMEĞİMİZ, EKMEĞİMİZ, ALIN TERİMİZ VE HAKKIMIZ İÇİN MEYDANLARDAYIZ

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerine toplu sözleşmeden kaynaklanan alacakları olan geriye dönük ödemeler yapılmadığı için Rektörlük önünde oturma eylemimiz Genel Başkanımızın katılımıyla devam ediyor. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak sağlık emekçilerinin emeği, ekmeği, alın teri ve hakkını alıncaya kadar meydanlarda olacağız.  

Ege Üniversitesi Rektörlüğü önünde yapılan oturma eylemine Genel Başkanımız Hakan Toy, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Sarıçoban, Süleyman Turgut, TÜRK-İŞ İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, İstanbul Şube Başkanımız Nedime Mutlu Yıldırım, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadıköy Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Kocaeli Şube Başkanımız Meral Oğuz, Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Bursa Şube Başkanımız Selçuk Kar, Bursa Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Eskişehir Şube Başkanımız Recep Öztürk, Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizin yanı sıra Ege Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan çok sayıda sağlık emekçisi katıldılar.

Eylemde sağlık emekçileri, geriye dönük haklarının ödenmesi için slogan atarak, ıslık eşliğinde alkış tuttular.

Sağlık emekçilerinin haklarının ödenmesi için basın açıklaması yapan Genel Başkanımız Hakan Toy, konuşmasına başlamadan önce işçinin ve emekçinin lideri TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın selamlarını iletti.

“İşte Başkan işte Sendika”, “Ege İşçinin hakkını ver.” “İş, ekmek yoksa, barışta yok” “Emekçiler burada yönetim nerede.” sloganlarıyla basın açıklaması yapan Genel Başkanımız Hakan Toy, şunları söyledi:

“Günlerdir direniyoruz ama rektörlükten ses çıkmıyor. İnanın TÜRK-İŞ, Türkiye Sağlık-İŞ daha çok uğraşıyor. Bizlerin asli işi nedir? Milletimize ve işçiye hizmet etmektir. Onların asıl işi nedir? Sizlerin alın terinin karşılığını vermektir. Aylardır bekliyoruz. Aylardır keyiflerini bekliyoruz. Tık yok. Ama susmayacağız. Susmayacağız. Susmayacağız.

Bizim mücadelemiz, alın teri mücadelesi. Bizim mücadelemiz ekmek mücadelesi. Bizim sizinle işimiz yok. Bizler pandemide en zor zamanlarda, canla başla çalıştık. Biz bahşiş istemiyoruz. Biz sadaka istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz.

Bakın tabelada Ege Üniversitesi yazıyor. Yoksa köle üniversitesi mi burası. Burası hayır kurumu oldu da bizim mi haberimiz yok. Aylardır TÜRK-İŞ Başkanımızın önderliğinde Cumhurbaşkanlığı, Maliye Bakanlığı arasında mekik dokuyoruz. Her gittiğimiz kurumda bize işçinin parası gönderilmiştir denildi. Haziranda, temmuzda, ağustosta gönderilmiştir. Hatta fazla fazla gönderilmiştir denildi. Nerde bu para? Nerde? Ey rektörlük, ey hastane idaresi, sizler şu anda bize karşı kulak tıkıyorsunuz. Bu emekçilerin çoluğunun, çocuğunun rızkını pul ediyorsunuz. Alın terimizin hakkını almak için direneceğiz, direneceğiz, direneceğiz.

Bunlar (Üniversite Yönetimi) şu anda kanunlara, yasalara ve Cumhurbaşkanına da muhalefet ediyorlar. Bunların haddini bildirmek için buradayız. Eğer doğru söylüyorsanız haydi Maliye Bakanlığının önüne gidelim. Buralarda oturmayın. Para yatasıya kadar, işçi hakkını alasıya kadar Ankara’dan çıkmayın. 8 gün aralıksız eylem yaptık. Bizzat ben görüştüm. Haftaya ödemeleri yapacağız dediler, bizde eylemlere ara verdik. Haftalar geçti ödeme yok. İnanmıyoruz artık.

Buraya gelmeden önce TÜRK-İŞ Başkanımız, Cumhurbaşkanımızla görüştü. Tekrar para çıkarmak için mücadele ediyoruz. Buradan sizlere şunu söylüyorum. Yalnız değilsiniz. TÜRK-İŞ Başkanı yanınızda. TÜRK-İŞ yanınızda. Türkiye Sağlık-İŞ yanınızda. Ege Üniversitesinde çalışan sağlık emekçileri yalnız değildir.

Size Ergün Başkanın mesajını iletiyorum. “Hakan Başkan, işçinin hakkını ödemiyorlarsa, sendikacının ne yapması gerekiyorsa onu sonuna kadar yapın. Sonuna kadar yanınızdayız.” dedi. Burada oturacağız. Gerekirse açlık grevi yapacağız ama bir damla alın terinizi yere düşürmeyeceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Bizi kimse tehdit edemez. Bize kimse parmak sallayamaz. Emekçiyi hakir göremez. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Burada emeği geçen, mücadelemize destek veren herkese, Şube Başkanımız Adem Başkana, Şube Yönetimine, yürekli Ege işçisine ve kardeş sendikalarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonra ki süreçte zorlu olacak ama biz varız.”

Eylemde açıklama yapan Genel Başkan Yardımcımız Adem Sarıçoban ise şunları söyledi:

“İzmir denince akla iki şey gelir. Birincisi işçi hakları, ikincisi demokrasi. Maalesef bu kurumda ne işçi hakları var. Ne emekçi hakkı var. Ne de demokrasi var. Bu kurumda hiçbiri yok.

Daha önce sormuştum 98 milyon geldi. Bu para nerde? Demiştim. Bunu düzeltiyorum. Şimdi 220 milyon geldi. Bu para nerde. Nereye harcadınız. Bunun cevabını verin. Maalesef Ege Üniversitesi Yöneticilerinin gözleri görmüyor. Kulakları işitmiyor. İki gündür buradayız. Sayın Rektör Hocam dönüp bakmadı burada ne oluyor diye. Sayın Rektör hocamızı ve yönetim kurulunu buraya davet ediyoruz. Eğer samimiyseniz gelin işçiye bilgi verin.

Bu mücadelenin bir kazananı olacak. Ege işçisi kazanacak. Sağlık işçisi kazanacak. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası kazanacak.”

Basın açıklamasının ardından, Başkanlarımız ve sağlık emekçileri rektörlük önünde oturma eylemine devam ettiler.

Eyleme Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Adalet Çıbık, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Ceylan Özkan, Dr. Serkan Şen destek verdiler,

Fotoğraflar