İŞÇİNİN ALIN TERİNİN HAKKINI ALINCAYA KADAR EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ ÖNÜNDEN AYRILMAYACAĞIZ

İŞÇİNİN ALIN TERİNİN HAKKINI ALINCAYA KADAR EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ ÖNÜNDEN AYRILMAYACAĞIZ

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerine toplu sözleşmeden kaynaklanan alacakları olan geriye dönük ödemeler yapılmadığı için Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak Rektörlük önündeki oturma eylemimizin beşinci gününde kararlılıkla haklarımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Sağlık emekçilerinin haklarını almak için başlattığımız oturma eylemimiz 5. gününde Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Sarıçoban ve Süleyman Turgut’un katılımları ile devam ediyor.

Oturma eylemimizin 5. gününde Genel Başkan Yardımcımız Adem Sarıçoban basın açıklaması yaptı.

İzmir’i yöneten siyasilere ve sivil toplum kuruluşlarına seslenen Genel Başkan Yardımcımız Adem Sarıçoban, “Sağlık emekçileri burada hak mücadelesi verirken sizler neredesiniz? Sizlerin varlığınızı sadece seçim zamanı gelip bizlerden, emekçilerden oy isterken görmek istemiyoruz. Gelin bu alanda emek mücadelesi veren işçilere bugün destek olun.” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Adem Sarıçoban, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekimi’nin Ankara’da Maliye Bakanlığı önünde kuruma para aktarımı için beklediğini biliyoruz. Sendikamızın konuyla ilgili işleyen sürecin tamamı hakkında bilgi sahibiyiz. Genel Başkanımız Sayın Hakan Toy’da bugün Maliye Bakanlığı’nda ve hakkınız olanı almanız için görüşmeler yapıyor. Mücadelemizin her platformda devam ediyor.

Daha önce Üniversite Rektörü ve yardımcısı tarafından ödemelerin tamamının 10 gün içerisinde yapılacağı hakkında verilen sözler üzerine 8 günlük eylemlerimize ara vermiştik. Bu süreçte sözlerin tutulmadığını bu sebeple yeniden başlattığımız oturma eylemimizde Ege Üniversitesi Hastanesi sağlık emekçilerinin geriye dönük ödemelerinin hesaplarına aktarıldığını görünceye kadar vazgeçmeyeceğiz.

Pazartesi günü hastanede yarım gün iş bırakarak mücadelemize hem Rektörlük önünde hem de hastane bahçesinde devam edeceğiz. Sağlık ve sosyal hizmetler emekçileri birlik ve beraberlik içerisinde haklarına sahip çıkmaya devam edecek.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde emekliye ayrılmalarına rağmen tazminatları ödenmeyen, maaşları bağlanmayan işçiler var. Bu arkadaşlarımızın tazminatlarının ödenmesi ve maaşlarının derhal bağlanması gerekiyor. Bu insanlar 4 aydır ne yiyip ne içtiğini Hastane Yönetimi ve Rektör hoca düşünmeyebilir ancak biz düşünüyoruz. Bu sebeple emekliliğe ayrılan emekçilerimizin haklarını da korumak bizim görevimizdir. Biz bunun içinde mücadele etmeye kararlıyız.”

Sağlık emekçileri ise geriye dönük haklarının ödenmesi için Rektörlüğe sloganlarla seslenerek, halaylar ve alkışlarla kazanılmış haklarının bir an önce ödenmesi için mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

Açıklamaların ardından Başkanlarımız ve sağlık emekçileri rektörlük önünde oturma eylemine devam ettiler.