BAŞKANLAR KURULUMUZ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER İŞ KOLUNDA YAŞANAN GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE TOPLANDI

BAŞKANLAR KURULUMUZ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER İŞ KOLUNDA YAŞANAN GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE TOPLANDI

Başkanlar Kurulumuz sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda yaşanan gelişmeleri değerlendirmek ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınamak üzere 21 Ekim 2023 tarihinde Genel Başkanımız Hakan Toy başkanlığında toplandı.

Sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda yaşanan gelişmelerin ele alındığı toplantıya Genel Başkanımız Hakan Toy, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Şube Başkanlarımız Filistin atkılarıyla katıldılar.

Filistin’de ölen sivilleri anmak için saygı duruşuyla başlanılan toplantıda Gazze’de meydana gelen insanlık dışı gelişmeleri değerlendirerek aşağıdaki hususların duyurulmasına karar verildi:

1 – Uluslararası sözleşmeler, Savaş Hukuku ve bütün devletlerin kabul ettiği Cenevre Sözleşmesi’nde;

•      Kime hizmet ettiğine bakılmaksızın tıbbi olanaklar ve araçlar korunmalı ve yok edilmemelidir.

•      Sivil ya da asker sağlık çalışanlarına saldırılamaz, zarar verilemez.

•      Sağlık çalışanlarının güvenliği sağlanmalıdır.

maddeleri yer almaktadır. Bu kapsamda İsrail’in sağlık çalışanlarına, sivillere, kadınlara ve masum çocuklara yönelik saldırılarını şiddetle, nefretle kınıyoruz.

2- İstanbul’un on dörtte biri kadar bir alana sahip Gazze Şeridi’nde, yaklaşık iki buçuk milyon kişi ağır bir insani krizle başa çıkmaya çalışmaktadır. Su, elektriğin kesilip, gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin Gazze Şeridi’ne girişinin İsrail tarafından engellenmesi, insani krizin boyutlarını derinleştirmektedir.

3- Yaşanan tüm gelişmeler, din, dil, ırk, millet ayrımı olmaksızın, en fazla bölgede yaşayan emekçiler ve aileleri üzerinde iyileştirilemez yaralar açmıştır. Her iç savaş, bölgesel çatışma veya savaşta olduğu gibi son iki haftada yaşanan gelişmeler de yine en fazla yaşamını emeğiyle geçinenleri etkilemiştir. Yaşanan zulümden en çok zarar görenler emekçiler ve aileleridir.

4 - Uluslararası emek hareketi, yüzeysel basın açıklamalarının ötesine geçen somut adımlar atmalıdır.

5 - Ortadoğu’da kalıcı barış ve huzurun sağlanması için tüm tarafların birbirlerine karşı ön yargılarını bir kenara bırakarak derhal harekete geçmesi gerekmektedir.

6 - Bu insanlık dışı vahşet derhal durdurulmalıdır.

7- Sendikamız savaşa karşı barışı, ölüme karşı, yaşamı savunmaktadır.

Ayrıca toplantıda sendikamızın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, Sağlık Bakanlığı’nda ve üniversite hastanelerindeki teşkilatlanma çalışmaları gibi konular ele alınarak değerlendirmelerde bulunuldu. Üyelerimizin çalışma hayatında en çok karşılaştığı konular, kıdem tazminatı, vergi diliminin sabitlenmesi, borçlar kanunu, ev tipi çalışmanın kaldırılması, meslek ve görev tanımları, çalışma sürelerinin kısalması konuları başta olmak üzere çalışma hayatında yaşanan diğer konular ele alınmıştır.

Toplantıda şube başkanlarımız, teşkilatlanma çalışmalarıyla ilgili sunum yaparak, Genel Başkanımız Hakan Toy’a ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimize bilgi verdiler.

Sendikamızın, 4-5 Kasım’da yapılacak olan 21. Olağan Genel Kurulu hakkında Genel Merkez Yöneticilerimiz tarafından bilgi verilerek görüş alışverişinde bulunuldu.

Genel merkez ve şube başkanlarımız, toplantıda sağlık ve sosyal hizmetler emekçilerinin haklarını daha güçlü bir şekilde savunmak ve alın terlerinin karşılığını almak için Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası çatısı altında birlik ve beraberlik içinde emek mücadelemize hız kesmeden daha güçlü şekilde devam edilmesi gerektiğinin altını çizerek, yapılacak olağan genel kurulu için genel merkez ve şubelerimiz tam bir irade birliği sergilemiştir.

Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz, haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!

Fotoğraflar