SENDİKAMIZIN 21. OLAĞAN GENEL KURULUNDA DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞANIYOR

SENDİKAMIZIN 21. OLAĞAN GENEL KURULUNDA DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞANIYOR

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikamızın 21. Olağan Genel Kurulu Ankara’da heyecan ve coşkuyla devam ediyor. Olağan Genel Kurulumuzda demokrasi şöleni yaşanıyor.

Ankara’da bir otelde gerçekleşen Olağan Genel Kurulumuza TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu, TÜRK-İş’e üye kardeş Sendikaların Genel Başkanları, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamza Öksüz, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve çok sayıda misafirin yanı sıra delegelerimiz katıldılar.

Olağan Genel Kurulumuzun yapılabilmesi için gerekli olan yeterli çoğunluğun sağlandığı seçimin Divan Başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Hakan Toy, 21. Olağan Genel Kurulu’nun sendikamıza, üyelerimize, teşkilatımıza ve TÜRK-İŞ camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sendikamızın geriye dönük çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Başkanımız Hakan Toy, örgütlenmenin önemine dikkat çekerek, sendikamızın üye sayısının 60 bin civarına yükseldiğini belirtti.

Teşkilatlarımızı güçlendireceklerini ve sendikacı yetiştirmek üzere "Emek Akademisi" ni kuracaklarını ifade eden Genel Başkanımız Hakan Toy, ayrıca sendika bünyesinde Türkiye Sağlık-İş Araştırma Merkezi'ni oluşturacaklarını anlattı.

Genel Başkanımız Hakan Toy, "İşçilerimizin, memleketimizin sorunlarını tartışıp, çözüm üreteceğiz. Sorunlarımız var, 40 saat çalışma, vergide adaletsizlik var. Bunları değerlendireceğiz. Genel Kurulumuzdan sonra büyük işçi buluşmasını gerçekleştireceğiz." dedi.

Genel Başkanımız Hakan Toy, üyelerimizden ve teşkilatımızdan aldığımız güçle üniversite hastanelerinin tamamında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, Sağlık Bakanlığı’nda yetki alacaklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Daha bitmedi yeni başlıyoruz. Teşkilatımızı güçlendirmek sizlere daha iyi hizmet vermek için Yeni dönemde daha köklü adımlar atacağız. Öncelikle ilk işimiz Türkiye Sağlık iş “EMEK AKADEMİSİ” ni kuruyoruz. yeni gönüllü sendikacılar yetiştireceğiz ve bu kutlu sancağı daha üstlere hep birlikte taşıtacağız.

Sendikamız ve şubelerimizde EBYS (ELEKTRONİK BİLGİ YAZILIM SİSTEMİ)’ne geçiyoruz. Teşkilatımız ile bilgi akışını daha hızlı gerçekleştireceğiz.

Hukuk mücadelemizde Bölgesel avukat desteğini üyelerimize sağlayacağız. Sizler daha hızlı hizmet ve iletişim sağlayacağız.

Yine sendikamız bünyesinde, patentini aldığımız “TÜR-SAM” yani (Türkiye Sağlık-iş Araştırma Merkezi)’ni kuruyoruz Akademik ve Uzman Kadronuzla;

Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde İşçilerimizin;

KÇP’ye uyum, meslek kodları. Görev tanımları, ev tipi çalışma, borçlar kanunu, bireysel iş sözleşmeleri, sorunlu yönetmelikler, döner sermaye /genel bütçe sıkıntısı gibi sorunlarımızı, uzman ve akademik kadrolarımız ile akademik çerçevede çözümler üreterek ve sonuçlandırarak temsil ettiğimiz ve edeceğimiz tüm çalışanların, hayat ve çalışma şartlarını daha da iyileştirmek için akademik çalıştaylar düzenleyerek, büyük işçi buluşmalarını gerçekleştireceğiz.

Sorunlarınız sorunumuz, derdiniz derdimiz kabul ettik, sonuna kadar, çözüme kadar mücadelemiz devam edeceğiz.

Bakanlıklarımızla birlikte çalışarak, sorunlarımızı birlikte çözerek, hizmet sunum kalitesini artıracağız.

Özellikle aynı ortamda aynı kadroda çalıştığımız memurlarla eşitlenmesi gereken düzenlemeler için; insani hak olan tayin becayiş hakkı, süt izni ücretli refakat izni, 24 saat çalışma hakkı, ev tipi çalışma, tüm Avrupa ülkelerinde sağlıkta grev hakkı varken, bizde hastanelerde maalesef grev yasağı var. Sağlıkta grev hakkının olması için ve haftalık 40 saat çalışma için, hazırladığımız kanun tekliflerimizi meclise taşıdık. Takip ediyoruz. Konuyu ülke gündemine getirmek, sonuçlandırmak için büyük çaplı basın açıklamaları ve eylemlere başlayacağız.”

Gazze'de yaşananlara da değinen Genel Başkanımız Hakan Toy, "Bir aydır dünyanın gözüne baka baka tüm imkanlardan mahrum edilen masum siviller, aç çocuklar katlediliyor. Hangi devlet, millet, örgüt olursa olsun bunu yapanlar, hastaneleri bombalayanlar katildir, canidir." ifadelerini kullandı.

ATALAY: TAYİN VE BECAYİŞ SORUNUNUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

Olağan Genel Kurulda delegelerimize seslenen TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, taşerondan kadroya geçenlerin becayiş sorununa değinerek, "İnsanlar kadroya geçti, 6-7 sene oldu. Biri Şırnak'ta, biri Edirne'de hala becayişi halledemedik. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

İşçilerin örgütlü bir şekilde hareket etmesinin önemine işaret eden Atalay, "Biz ellerimizi birleştirmezsek, aynı istikamete bakmazsak ağlanmaya devam ederiz. Sendikacılar olarak ağlanma noktasında değiliz." dedi.

Atalay, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da değinerek şöyle konuştu:

"Bugün 29 gün oldu. Akşamki sayı 9 bin 162 idi. 45 cami, 35 okul, mülteci kamplarını saymıyorum. İnsanları sabah, akşam katlediyorlar. İlerici dünya ortada, kimsenin kılı kıpırdamıyor, Müslümanların kılı kıpırdamıyor. Kıpırdayanlar var tabii. Böyle bir vahşet. 3 bin 780 çocuk, 1700 bebek. Üç gün sonra böyle bir şeyin başımıza gelmeyeceğinin kim garantisini verebilir. Bizim bizden başka dostumuz, yakınımız yok. Hiç gözümüzün yaşına bakmazlar. Bu ülkede 90 milyona yakın insanız ve beraber olmak mecburiyetimiz var, başka çıkarımız yok. Siyasette, sporda, sendikada ayrış, bunlar başka bir şey ama ülke çıkarında beraber olmak durumundayız. Olmazsak tablo ortada."

Sağlık ve Sosyal Hizmetler emekçilerinin toplum içinde ki önemine dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu, sağlık çalışanlarının, savaşlarda, doğal afetlerde, depremlerde kendi çanlarını hiçe sayarak çalıştıklarına vurgu yaptı. Sosyal Hizmetler emekçilerinin ise kimsesizlerin, çaresizlerin koruyucu meleği olduğunu belirterek, geçmişten günümüze kadar sağlık ve sosyal hizmetler emekçilerine verilen değere dikkat çekti.

Konuşmaların ardından, delegelerimizin oylarıyla Sendikamızın ismi Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası olarak değiştirildi.

Ayrıca sendikamız, sağlık ve sosyal hizmetler emekçilerinin alın teri, emeği için ulusal, uluslararası boyutlarda mücadele vermek için Dünya Küresel Sendikalar Birliği’ne (UNI Global Union) üyeliği delegelerimizin oylarıyla kabul edildi.

Sendikamızın tüzüğünde ve yönetmeliğinde yapılacak yeniliklerle ilgili delegelerimizin oylarına sunuldu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçileri, 5 Kasım Pazar günü Genel Başkanımız Hakan Toy liderliğinde her platformda kendilerini temsil edecek, sosyal, ekonomik ve özlük hakları için mücadele verecek kadroyu seçecek.

Fotoğraflar