GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN TOY, “DEĞİŞEN DÜNYA DÖNÜŞEN ÇALIŞAN” KONULU ÇALIŞTAYA KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN TOY, “DEĞİŞEN DÜNYA DÖNÜŞEN ÇALIŞAN” KONULU ÇALIŞTAYA KATILDI

Genel Başkanımız Hakan Toy, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker – İş) tarafından Konya’da düzenlenen "Değişen Dünyada Dönüşen Çalışan Olmak" konulu çalıştaya katıldı.

TÜRK-İŞ’e üye kardeş sendikamız Şeker-İş Konya’da “Değişen dünyada dönüşen çalışan olmak” konulu çalıştay düzenledi. Çalıştayda sendikal mücadelenin toplumun kültürel, sosyal, çevresel ve ekonomik yapısına yaptığı katkılar doğrultusunda, değişen dünyada çalışanların bugününü ve geleceğini etkileyen konular ele alındı.

Çalıştaya TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Genel Başkanımız Hakan Toy, Konya Şube Başkanımız Recep Kaplan, Konya Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Şeker-İŞ Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Şeker-İŞ üyeleri katıldılar.

Çalıştayın açılışında konuşan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Bilgin, günümüzün kapitalistlerinin, "Esnek çalışılsın ama sosyal güvencesiz olsun." düşüncesinde olduğunu ancak bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Yeni bir çalışma ilişkisi, yeni bir çalışma biçimine dünyanın ihtiyacı var." dedi.

Vedat Bilgin, insan hakları, demokrasi ve özgürlük kavramlarının yaşandığı 21. yüzyılda İsrail vahşetine olan sessizlik ve vurdumduymazlığın üzücü olduğunu belirtti.

Çalıştayda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, ise “İşveren işçiyi aşağılamasın, işveren sendikayı itibarsızlaştırmasın. Aynı yerde olmak lazım, sebebi ise ülkenin çıkarları.” dedi.

“AYNI YERDE OLMAK LAZIM, SEBEBİ ÜLKENİN ÇIKARLARI”

Genel Başkan Atalay, “Rahmetli Şevket Yılmaz eski Genel Başkanın bir sözü vardı bana 20 sene önce. O tezgahı sen bırakacaksın, oğlun alacak, oğlun bırakacak, torunun olacak. İşveren tezgahları benim tezgahım, benim işim. Gece tezgahı silip çıkıyor, sabah bismillah diye tezgaha geliyoruz. Bu ülkede bizim dışımızda da sendikalar var. Birinde 200 bin üye var, diğerinde 600 bin üye var. TÜRK-İŞ olarak diyoruz ki, belediyenin sendikası olmaz, patronun sendikası olmaz, hükümetin sendikası olmaz, sendika kimin olur, işçinin olur, memurun olur, bu ülkenin olur. 2023 yılındayız, patron işçiye diyor ki sana bin 250 lira sendika para verecek ilave olarak, şu X sendikasına geç. İşçiler ne yapsın, zaten aldığım para 12 bin lira, bin lira daha aldım diye o da oraya geçiyor. Sonra 3 gün sonra başına ne geleceğini bilmiyor. İşverenin malını kendi malımız gibi korumak durumundayız, işveren kazanıyorsa bize versin, kazanmıyorsa canını alacak halimiz yok. Canı sağ olsun. Sözleşmeye uymadığımız zamanlar var ama işveren işçiyi aşağılamasın, işveren sendikayı itibarsızlaştırmasın. Aynı yerde olmak lazım, sebebi ise ülkenin çıkarları” dedi.

Atalay ayrıca iş kazalarının ve işçi ölümlerinin kamuoyunda yeterince yer almadığını söyledi.

Fotoğraflar