GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN TOY, TÜRK-İŞ’İN 24. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA DELEGASYONA HİTAP ETTİ

GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN TOY, TÜRK-İŞ’İN 24. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA DELEGASYONA HİTAP ETTİ

GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN TOY, AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERE DAYATILAN TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

TÜRK-İŞ’in 24. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanımız Hakan Toy, TÜRK-İŞ genel kuruluna hitap etti. Genel Başkanımız, konuşmasında sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sorun ve taleplerini dile getirdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) 24. Olağan Genel Kurulu Ankara’da 30 Kasım - 2 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleşiyor. 

Genel Kurula Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği üyeleri, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar ve çok sayıda işçi katıldı. Tüm işkollarında alın teri döken işçi temsilcileri salonda en önde yer aldılar.


TÜRK-İŞ’in 24.Olağan Genel Kurulu, Zonguldak maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu’nun verdiği konser ile başladı. 

Olağan Genel Kurulda Genel Başkanımız Hakan Toy’da genel kurula hitap ederek, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan işçilerin sorunlarını, taleplerini dile getirdi.

Genel Başkanımız Hakan Toy, TÜRK-İŞ’in mensubu olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye’de TÜRK-İŞ var. Ne bu bayrak iner, ne kıdem gider. Ne de bu TÜRK-İŞ’in amblemi aşağıya gider. Onun için bizim bir endişemiz yok. İşte teminatımız orada yazıyor. Türkiye’de TÜRK-İŞ var. İşçiler bizimle birlik ve beraberlik içinde emek mücadelesini omuz omuza yapmamız gerekiyor.” dedi.

Türk-İŞ Emekçinin Adresi, Emekçinin Teminatıdır

TÜRK-İŞ’in son dört yılda yaptıklarını hatırlatan Genel Başkanımız Hakan Toy, “2019 yılında pandemi başladı. Pandemiye rağmen 40 yıldır bekleyen asgari ücretten verginin muafiyetini sağladı. 30 yıldır EYT problemi vardı bunu çözdü. Bu genel kurul sonrasında da üzerimize yük olan hepimizin yarası olan vergi adaletsizliğini de yine TÜRK-İŞ çözecektir.” diye konuştu.

TÜRK-İŞ’in tarihe geçecek iki tane Kamu Çerçeve Protokolü imzaladığı hatırlatan Genel Başkanımız Hakan Toy, imzalanan Kamu Çerçeve protokollerinin işçiye nefes olduğunu ifade etti. 

TÜRK-İŞ’in işçinin, emekçinin bütün problemlerini çözeceğini vurgulayan Genel Başkanımız Hakan Toy, “Türk-İŞ emekçinin adresidir. Emekçinin teminatıdır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

“Bütün Zorluklara ve Engellemelere Karşı Yılmadan Mücadeleye Devam Edeceğiz”

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası olarak 2019 yılında bir mücadele başlattıklarını hatırlatan Genel Başkanımız Hakan Toy, şunları söyledi:

“Rahmetli Mustafa Başoğlu’ndan aldığımız emaneti en üstlere çıkarmak için gece gündüz çalıştık. 2019’da bu kürsüye çıktığımda hiçbir kamu sözleşmemiz kalmamıştı. 18 bin üyemizin sadece bin 300’ü aidatlıydı. Bugün TÜRK-İŞ’imizin ve TÜRK-İŞ ailesinin desteğiyle, teşkilatımızın gayretiyle 60 binlere ulaştık. İnşallah 100 binlere yelken açıyoruz. Bir dahaki genel kurula Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını, Sağlık Bakanlığını almış bir Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler İşçileri Sendikası olarak hitap edeceğiz.”

Teşkilatlanmada karşılaştıkları sorunları anlatan Genel Başkanımız Hakan Toy, bütün zorluklara ve engellemelere karşı yılmadan mücadele ettiklerini ve sendika olarak gayretli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Genel Başkanımız Hakan Toy, direne, direne yollarına devam edeceklerini vurguladı. 

Özel İş Yerlerinde Gereksiz Yetki İtirazları Bir An Önce Çözülmeli

Pandemiye, siyasi baskılara rağmen kamu iş yerlerinde Toplu İş Sözleşmesi yaptıklarını vurgulayan Genel Başkanımız Hakan Toy, “35 Kamu İş yerinde toplu iş sözleşmesi imzaladık. Onlarca özel iş yerlerinde sözleşmeler imzaladık. Biz iş kolumuzda sadece kamu iş yerlerine bakmıyoruz. İş kolumuzdaki en ücra köşedeki en küçük özel hastanedeki sağlık işçisine ulaşıyoruz ve onun için mücadele yapıyoruz. Genel Kuruldan sonra istediğimiz özel iş yerlerinde gereksiz yetki itirazlarının bir an önce çözülmesini istiyoruz. Sendikaya üye olduğu için işten çıkartılan kardeşlerimiz var. Bunlarla ilgili acil düzenleme istiyoruz. Çünkü biz sağlık ve sosyal hizmet iş kolundaki her işçiye dokunmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aile Bakanlığında Çalışanları Ek İş Yapmaya Mecbur Bırakanlar Kahrolsun

Genel Başkanımız Hakan Toy, “Önümüzdeki günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sözleşme, yetki süreci var. Şu an itibariyle malum sendikayı yetkiden düşürdük. Aile Bakanlığında çoğunluğa eriştik. Yüzde kırkı geçtik. Yüzde elli biri de geçeceğiz. İki gündür genel kurulumuz burada devam ediyor. Yemek yerken restoranda Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığında çalışan sosyal hizmet işçileri burada ek işe geliyorlar. Bu işçilerimizi bu hale getirenler kahrolsun. Neden kadroya geçmeden önce bu işçiler en fazla ücreti alıyorlardı. Bugün nöbetten çıkıp buraya gelip garsonluk yapıyorlar. Bu işçilere bu zulmü yaşatanları bu iş kolundan söküp atmak bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Aile Bakanlığında Çalışan İşçiler Büyük Bir Tehlike ile Karşı Karşıya
Vergi adaletsizliğini, tayin ve becaiş sorununu detaylı bir şekilde anlatan Genel Başkanımız Hakan Toy, “Bizim iş kolumuzda ev tipi çalışma ve borçlar konunu diye bir belamız var. Şu anda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından çalışan sosyal hizmetler işçileri büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Malum sendika oradan kaçtı. Her yeri ev tipi yapmaya çalışıyorlar. Borçlar kanununda mesai yok. Kıdem tazminatı yok. 26 bin işçinin kıdemine el uzatıyorlar. Biz Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler İşçileri Sendikası olarak bunun mücadelesini yapacağız. Ev tipi çalışmayla ilgili ve borçlar kanunuyla ilgili kısa zaman içinde geniş kapsamlı işçi buluşmasını gerçekleştireceğiz. Bu konuyu tüm Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Bu problemlerinin tamamını çözeceğiz. İşçinin umudu olmaya devam edeceğiz. Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler İşçileri Sendikası olarak kuruluşumuzdan beri bizim bir düsturumuz var. Biz diyoruz ki mesele millet ve devletse devletin ve seçilmişlerin yanındayız. Bunu 12 Eylül’de de gördük. 15 Temmuz’da da gördük. Böyle durumda seçilmişlerin yanındayız. Ama mesele işçi hakkıysa hangi hükümet olursa olsun hiç umurumuzda değil.  Sahaya da ineriz. Alanlara da ineriz. Eylemde yaparız.

Fotoğraflar