İstanbul Şubemizin Olağan Genel Kurulunda Daha Güçlü Sağlık-İş İçin Birliktelik Vurgusu Yapıldı

İstanbul Şubemizin Olağan Genel Kurulunda Daha Güçlü Sağlık-İş İçin Birliktelik Vurgusu Yapıldı

İstanbul Şubemizin Olağan Genel Kurulunda Daha Güçlü Sağlık-İş İçin Birliktelik Vurgusu Yapıldı

İstanbul Şubemizin Olağan Genel Kurulu birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla gerçekleşti. Şube delegeleri daha güçlü Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası için birlik ve beraberliğin artırılacağını vurguladılar.  İki Yönetim Kurulu adayının yarıştığı seçimde Nedime Mutlu Yıldırım Şube Başkanlığına seçildi.

İstanbul’da bir otelde gerçekleşen Olağan Genel Kurula Genel Başkanımız Hakan Toy, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreterimiz Osman Çavuş, Genel Mali Sekreterimiz Doğan Alıç, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Demirci, Sendikamızın Hukuk Müşaviri Kadir Atıcı, İstanbul Kadıköy Şube Başkanımız Süleyman Turgut, İzmir Şube Başkanımız Adem Sarıçoban, Kocaeli Şube Başkanımız Ahmet Bulgurcu, çevre illerden gelen il temsilcilerimiz, Şube delegelerimizin yanı sıra çok sayıda üyemiz katıldı.

Şube Olağan Genel Kurulu için yeterli çoğunluğun oluşturulması üzerine toplantı saygı duruşu ve istiklal marşının ardından İstanbul Şube Başkanımız Nedime Mutlu Yıldırım’ın, açılış konuşmasıyla başladı.

Protokol üyelerinin selamlama konuşması yaptığı Şube Olağan Genel Kurulunda, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreterimiz Osman Çavuş, Genel Mali Sekreterimiz Doğan Alıç, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Demirci ve Sendikamızın Hukuk Müşaviri Kadir Atıcı, konuşma yaparak sendikamızın çalışmaları ve çalışanların haklarının korunması konularını içeren bilgilendirme yaptılar.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını yapan Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreterimiz Osman Çavuş, İstanbul Şubenin Olağan Genel Kurulunun Türk-İş, Sağlık-İş camiasına ve üyeleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Şube Başkanlığına iki adayın olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Hakan Toy, her yarışı illaki bir kışının kazanacağına belirterek, bu seçimi kim kazanırsa kazınsın asıl kazanın Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olacağını söyledi.

Sendikacılığın tarihsel geçmişi hakkında kısa bir bilgi veren Genel Başkanımız Toy, Türkiye’de sendikacılığın istenilen düzeyde oturmadığını belirterek şunları söyledi: 

“Türk-İş 1952 yılında kurulmuş bir emek örgütüdür. Fakat Türk-İş’i zayıflatmak amacıyla zaman zaman bölünmelere uğratılmıştır. Her giden işçinin hakkını savunmak yerine işçilerden uzaklaşmıştır. Bu ayrılmalarda işçinin aleyhine, hükümetlerinde lehine olmuş adeta hükümetlerin ekmeğine yağ sürdükçe sürmüşüz. Şuan gündemde kıdem tazminatının kaldırılması var. Kıdem tazminatı işçilerin son kalesi. Onunla ilgili bir konfederasyon çıkmış hükümete bunu bir görüşelim diye biliyor. Şimdiye kadar Türkiye’de hangi fon işlemişte bu gün kurulacak fon işleyecek. Bizim işçimiz, memurumuz çalışanımız emekli olunca ancak ev alabiliyor. Kıdem tazminatı fona geçerse artık fonun keyfini beklemek zorunda kalacağız. Biz fona karşıyız, kıdem tazminatı bizim kırmızıçizgimiz.”

Hakan Toy, “ Sendikamızın vizyonu ve misyonu milli ve ülke bütünlüğümüze saldırı olduğu zaman, ülkemizden milletimizden ve devletimizden yana oluruz. Çünkü biz milli bir sendikayız. Milli ve ülke bütünlüğümüzü bozacak durumların dışında söz konusu işçi hakları olduğu zamanda işçimizin menfaati karşısında olan hiç kimseyi tanımayız. Hiçbir şekilde işçimizin haklarını da kimseye yedirmeyiz. Sağlık-İş olarak hiçbir zaman birinin güdümünde olmadık. Bundan sonra birilerinin olduğu gibi bir gücün kanatları altına da sığınmayız. Biz kimseye emir vermiyoruz emirde almıyoruz. Bizim tek emir aldığımız yer üyelerimiz, işçilerimiz.” şeklinde konuştu.

Birlik mesajı veren Genel Başkan Toy, devletin dinin adalet olduğuna dikkat çekerek, çalışanlar arasındaki adaletsizliklerin giderilmesi için mücadele ettiklerini ifade etti. Çalışanlar arasında vergi ve gelir dağılımında sıkıntılar olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Hakan Toy, “Cumhurbaşkanımız’ ın sürekli söylediği bir söz var. “Maç oynanırken kural değişmez” der. Maalesef emeklilik sisteminde 1999 da bir kural değişikliği yapıldı. Acımasızca bir uygulama yapıldı. Türkiye’de ilk defa yasalar geriye doğru işletildi. Biz bir düzenleme yapın. Bize bir iyilik yapın demiyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlara yapılan haksızlığı çözün istiyoruz.” diye konuştu.

Örgütlü toplumun medeni ve güçlü bir toplum olacağına dikkat çeken Toy, bir araştırmaya göre sendikal örgütlenmelerin olduğu iş yerlerinde, iş kazalarının sendikal örgütlenme olmayan yerlere nazaran daha az olduğunu söyledi. Toy, sendikal örgütlenmenin ücret düzenlemesinin yanında iş düzenini de getirdiğini belirtti. 

Genel Başkanımız Hakan Toy, Taşerondan, 4/D kadroya geçen işçilerin sıkıntılarına değinerek şunları söyledi: 

“Taşeronda çalışanların binlerce sorunu vardı. Kadroya geçtiklerinde sorunlarının biteceğini arkadaşlarımızın huzur içinde çalışmalarını umuyorduk. Ne yazık ki ne işçilerimiz, nede bizler umduğumuzu bulamadık. Taşerondan 4/D kadrosuna geçenlerin sorunları artarak çoğaldı. Biz Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak taşerona Türkiye de 1999 yılında ilk toplu sözleşmeyi yapan sendikayız. Biz her zaman taşeron çalışanların ezildiğini her platformda dile getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz.”

Artan enflasyon farkına ve hayat pahalılığına ışık tutan Genel Başkanımız Toy, işçinin maaşının enflasyon ve pahalılık karşısında eridiğini, insanların açlık sınırının çok aşağısında ki maaşla geçinmeye çalıştıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, Şube Başkanlığına, mevcut İstanbul Şube Başkanı Nedime Mutlu Yıldırım ve Şube Sekreteri Veysel Öztürk’ün aday olduğu seçime geçildi. 

Şube delegelerinin oylarını kullanmalarının ardından Şube Başkanlığına Nedime Mutlu Yıldırım yeniden seçildi. Teşekkür konuşması yapan Nedime Mutlu Yıldırım, bütün delegelere kendisine göstermiş oldukları teveccühten ötürü teşekkür etti. 

 

asdas

Fotoğraflar