Elazığ Şubemizin Olağan Genel Kurulu Coşkuyla Gerçekleşti

Elazığ Şubemizin Olağan Genel Kurulu Coşkuyla Gerçekleşti

Elazığ Şubemizin Olağan Genel Kurulu Coşkuyla Gerçekleşti

Elazığ Şubemizin Olağan Genel Kurulu birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla gerçekleşti. Elazığ Şube Başkanımız Ahmet Deniz Gürtürk, güven tazeleyerek yeniden Şube Başkanlığına seçildi.

Elazığ’da bir otelde gerçekleşen Olağan Genel Kurula Genel Başkan Vekilimiz Hakan Toy, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreterimiz Osman Çavuş, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Demirci, Sendikamızın Hukuk Müşaviri Kadir Atıcı, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ak Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Türk-İş ve bağlı sendikaların temsilcileri, Memur Sendikalarının Temsilcileri, Sendikamızın çevre illerde bulunan Şubelerin, illerin temsilcileri, Şube delegelerinin yanı sıra çok sayıda üyemiz katıldı.

Şube Olağan Genel Kurulu için yeterli çoğunluğun oluşturulması üzerine toplantı saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Elazığ Şube Başkanımız Ahmet Deniz Gürtürk, açılış konuşmasıyla başladı.

Protokol üyelerinin selamlama konuşması yaptığı Şube Olağan Genel Kurulunda, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreterimiz Osman Çavuş ve Sendikamızın Hukuk Müşaviri Kadir Atıcı, konuşma yaparak sendikamızın çalışmaları ve çalışanların haklarının korunması konularını içeren bilgilendirme yaptılar.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını yapan Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreterimiz Osman Çavuş, Elazığ Şubenin Olağan Genel Kurulunun Türk-İş, Sağlık-İş camiasına ve üyeleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sendikamızın misyonu ve vizyonu hakkında bilgi veren Genel Başkan Vekilimiz Hakan Toy, “Eski Türk-İş Genel Başkanlarından Seyfi Demirsoy, Türk-İş’ in efsane başkanlarından bize bir öğüdü vardı. Hep şunu derdi, çocuklar kulağınıza küpe olsun. Sendikacılık meşakkatli ve çileli bir iştir. İdaali olanların işidir. Onun için yalan söylemeyin ve işçiyi aldatmayın. Yapamayacağınız sözler vermeyin derdi. Tabi sendikacılık bir meslek değil gönül işidir. Bu düsturla 2009’ da ben şube başkan yardımcısıyken Konya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalıştığım dönemde arkadaşlarımızla bir yola çıktık. Tabi bu yolun çileli ve meşakkatli olduğunu biliyorduk. Tehditler olacağını biliyorduk.  Ailemizden, çocuklarımızdan ayrı kalacağımızı da biliyorduk. Biz bu davaya gönül verdik. Dedik ki serden de geçeriz, gerekirse yardan da geçeriz. Allaha şükür bunun sonunun zafer olacağına inandık. Büyük bir dua alacağımıza inandık.” dedi. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak Taşeron çalışanlarının sıkıntılarının çözümü için ilk çalışmaları başlattıklarını belirten Toy, “2009 ‘da Konya’da Taşeron örgütlenmesini başlattık. 2010 yılında Konya’nın ilk taşeron Toplu İş Sözleşmesini imzaladık. Bizim bu mücadelemize sağolsunlar Türk-İş’e üye kardeş sendikalarımızda büyük destek verdiler.” şeklinde konuştu.

Yola çıkarken bir hayallerinin olduğuna vurgu yapan Genel Başkan Vekilimiz Hakan Toy, “Bu hayallerimizin başında taşeronlara kadro almaktı. Madem beraber çalışıyoruz, aramızda hiçbir farkımızın olmaması gerekiyor.  Taşeronda çalışanların iş hayatları yöneticilerin iki dudağı arasındaydı. Biz bu ayrımcılıklara son vermek için gece gündüz mücadele ettik” ifadelerini kullandı.

Hakan Toy, “Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak 1999 yılında Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde ilk taşeron mücadelesini başlatan sendikayız. Sadece Konya’da 1300 ‘e yakın dava açtık. Bu davaların hepsini kazandık. Bu davalarda hiçbir üyemizden bir kuruş dahi almadık, böyle bir talepte de bulunmadık. 12 hastanede muvazaa davası açtık. Çünkü bizim görüşümüz şuydu iş kanununa göre mücadele veriyoruz. Hukuksuz bir işimiz olmaz” diye konuştu.

Sağlık-İş olarak hep asıl işin bölünerek taşerona verilmemesi gerektiğini vurguladıklarını belirten Toy, “Asıl işin bölünerek taşerona verilmesi tespit edilirse işe girdiği günden itibaren o kurumun kadrolu işçisi olur der kanun. Bunun en güzel örneğini Yol-İş Sendikamızın karayollarında kazanmış olduğu büyük bir başarı var. Biz bunun üzerine gittik. Allah’ın izniyle Türkiye genelinde bir farkındalık oluşturmayı kendimize bir görev atlettik. Çünkü bir işçinin emeğini savunmak onun yemek masasına bir tabak daha koyabilmektir.

Genel Başkan Vekilimiz Hakan Toy, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak yürüttüğümüz çalışmaların işçi odaklı olduğunu; işçinin alın terinden, emeğinden ve helal kazancının yanında olduklarını vurgulayarak;  bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı yolda ilerleyeceklerini söyledi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Ak Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze’ de selamlama konuşması yaparak Şube Olağan Genel Kurulunun Türk-İş ve Sağlık-İş camiasına hayırlı olması temennisinde bulundular.

asdas

Fotoğraflar