Bir Doktorun Canına Kastetmek Nasıl Bir Vahşet Anlayışıdır

Bir Doktorun Canına Kastetmek Nasıl Bir Vahşet Anlayışıdır

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne hasta gibi giren Bayram Kaynak isimli şahıs kendisine kırmızı reçete de verilen uyuşturucu yazılmayınca çılgına dönerek eline geçirdiği kesici aletle asistan doktorun boğazını kesti.

Son günlerde yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına bir yenisi de İzmir'de eklendi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği'nde, servisin başarılı doktorlarından Kadir Songür muayene odasında görevi başında iken, Bayram Kaynak sıra numarası alarak içeri girmiş ve muayene bile olmadan uyuşturucu hap olan ve kırmızı reçete ile verilen bir ilacın kendisine yazılmasını istemiş.

Doktor Kadir Songür' ün, kendisinden istenen ilacı yazmayı uygun görmemesi üzerine ise Bayram Kaynak ile arasında sözlü tartışma çıkmış. Tartışma sırasında kontrolden çıkan Bayram Kaynak, Doktor Kadir Songür' a saldırarak boğazından yaralamıştır. Boğazından jiletlenip, kanlar içinde kalan Kadir Songür'e, çalıştığı hastanedeki meslektaşları ilk müdahaleyi yapmıştır. Jiletin, koroner damara zarar vermediği, ancak derin kesik oluştuğu belirtilmiştir. Çok şükür ki doktorumuzun durumu iyi.

Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet gün geçtikçe çok daha vahim boyutlara ulaşmış durumda. Söz konusu şiddet olaylarına dün bir yenisi daha eklenmiştir. Yıllarca uzmanlık eğitimi alan ve binlerce hastanın tedavisinde büyük emeği olan İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği'nde Kadir Songür’ de bu şiddetten nasibini aldı.

Tek amacı insan hayatına ve sağlığına hizmet etmek olan Doktor Kadir Songür, yeri geldiğinde kendi hayatından vaz geçen, sevdiklerini geride bırakan, çocuklarını öksüz-yetim, eşini dul, anne babalarını gözü yaşlı bırakmayı göze alan fedakâr bir sağlık çalışanıdır.

Fakat ne yazık ki kendini bilmez, toplumumuzun ahlak ve değerlerinden nasiplenememiş, bağımlı bir kişi, hastası için gecesini gündüzüne katan bir doktora saldırmayı, küfürler savurmayı ve onun canına kastetme aczi yetini gücün göstergesi sayarak şiddete başvurmuştur.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak, bir sağlık çalışanına yönelik şiddeti her ne sebeple olursa olsun insanlık dışı buluyor, lanetliyor ve en şiddetli şekilde kınıyoruz. Her türlü koşulda görevlerini icra etmeye çalışan bütün sağlık çalışanlarımızın haklarını savunmak adına her zaman yanlarında olduğumuzun bilinmesini önemle belirtmek isteriz.

Bu üzücü olay, toplumun sağlığını her şeyi üstünde tutarak Türkiye’ nin her bir yanında gece-gündüz demeden, canla başla çalışan sağlık çalışanlarının hayatlarının ve sağlıklarının nasıl bir risk altında olduğunu göstermesi bakımından çarpıcıdır. Bu olay “münferit bir hadise” olarak değerlendirilemez. Sağlık çalışanları giderek kronikleşen bir şiddet sarmalının içerisinde görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Artık sağlık çalışanlarına yönelik şiddete set çekecek, bu kör şiddetin önüne geçecek nitelikte yapısal önlemlerin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Doktor Kadir Songür’ e,  geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, Türk-İş Konfederasyonu, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak, her turlu şiddete karsı üyelerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın maddi, manevi ve hukuki olarak yanında olduğumuzun bilinmesini önemle belirtiriz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Lanetliyor ve kınıyoruz.

 

                                                                                                                    Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası

                                                                                                                                  Yönetim Kurulu